W kolorowych pismach dla przyszłych rodziców można znaleźć tysiące porad dotyczących niezbędnych produktów dla dziecka i przyszłej mamy.
W sklepach kolorowe ubranka, zabawki i akcesoria dla małych dzieci kuszą swoim pięknem i kolorami. W Internecie można znaleźć wiele list opisujących, w co powinni zaopatrzyć się przyszli rodzice. Wtedy pada najczęstsze pytanie
Czy my to wszystko musimy kupić od razu?
Odpowiedź jest krótka – nie. Zakupy można podzielić na etapy, w zależności od rozwoju dziecka (np. z zakupem kołderki wysokiego krzesełka do karmienia można poczekać do 5-6 miesiąca). Każde dziecko jest inne i w innym tempie się rozwija, dlatego robiąc zakupy bez gruntownego zaplanowania można złapać się w pułapkę kupowania rzeczy na zapas, które później nie zostaną przez nas wykorzystane.
Zwróćmy również uwagę na ilość zakupionych ubranek. Dziecko może się urodzić większe, niż wykazywały badania USG i połowa garderoby pozostanie niewykorzystana. Standardowy rozmiar dla noworodka to 56-62 cm.
Kupując ubranka dla niemowlaka należy się kierować zasadą – im prostsze, tym lepsze. Unikaj wszelkich falbanek, suwaków czy dużych guzików. Może wyglądają ładnie, ale dla delikatnego ciałka dziecka mogą być bardzo niewygodne i powodować dyskomfort.
Poniższe sugestie zostały przygotowane na podstawie własnych doświadczeń.
Dla dziecka:
Kaftaniki (4 szt.) – w zależności od pory roku długim lub krótkim rękawkiem; najlepiej zapinane lub wiązane z przodu, ułatwi to mamie szybkie założenie ubranka, a dziecko podczas ubierania będzie lekko „turlane” na boki;
Spodenki – (3 szt.) zdecydowanie z gumeczką w pasie, z zakrytymi nóżkami. Spodenki zapinane na ramionkach lepiej zakupić dla późniejszy okres, kiedy dziecko będzie większe, a mama nabędzie już większej wprawy w ubieraniu i rozbieraniu maluszka;
Body (4 szt.) – bawełniane, zapinane z boku;
Czapeczki (2 szt.) – bawełniane, nakładane na główkę, bez troczków do wiązania;
Pajacyk (3 szt.) – zapinany z przodu!!! W chłodne dni przyda się cieplejszy pajacyk.
Rękawiczki „niedrapki” ( 3 pary) – niezbędne; noworodki mają bardzo ostre paznokcie, co może skutkować mocnymi zadrapaniami na buzi;
Skarpetki (3 pary) – warto mieć;
Ciepły kombinezon do przewozu dziecka ze szpitala do domu, kiedy mamy jesień lub zimę;
Kocyk – 1 ciepły i 1 cieniutki;
Pieluszki tetrowe (3 szt.) – (do przewijania oraz narzucenia na ramię podczas „odbijania” po karmieniu);
Pieluszki jednorazowe – 2 opakowania różnych producentów;
Rożek do otulenia noworodka;
Mokre chusteczki (1 opakowanie) ;
Wata (1 opakowanie) – wiele położnych radzi, aby w pierwszym okresie (a najlepiej w pierwszym roku) wycierać pupkę niemowlaka watą zamoczoną w ciepłej wodzie (może być z rumiankiem). Pozwoli to uniknąć wszelkich zaczerwień i uczuleń, które mogą się pojawić u maluszka po kontakcie z mokrymi chusteczkami nasączonymi różnymi substancjami;
Ciepła bluza lub sweterek;
Mokre chusteczki (1 opakowanie) ;
Wata (1 opakowanie) – wiele położnych radzi, aby w pierwszym okresie (a najlepiej w pierwszym roku) wycierać pupkę niemowlaka watą zamoczoną w ciepłej wodzie (może być z rumiankiem). Pozwoli to uniknąć wszelkich zaczerwień i uczuleń, które mogą się pojawić u maluszka po kontakcie z mokrymi chusteczkami nasączonymi różnymi substancjami;
Ciepła bluza lub sweterek;
Smoczki – warto mieć jeden na „wszelki wypadek”;
Poza tym : spirytus 70% do odkażania kikuta pępka, roztwór soli fizjologicznej do przemywania oczek, krem na odparzenia do pupki, obcinaczka do paznokci (specjalna dla niemowląt), płatki kosmetyczne.
Dla mamy:
Koszula nocna rozpinana z przodu (2 szt.) – w sklepach są dostępne specjalne do karmienia;
Mydło lub żel pod prysznic;
Wkładki laktacyjne dla mamy;
Podkłady połogowe – podpaski (2 opakowania);
Woda mineralna (2x 1,5 l);
Lekka przekąska (polecam sucharki – 1 paczka);
Biustonosz do karmienia (2 szt.);
Krem do pielęgnacji brodawek – początki karmienia mogą okazać się trudne i „bolesne”, warto mieć już w szpitalu maść, która przyniesie ulgę;
Laktator – warto wziąć do szpitala. Jeżeli okaże się, ze na skutek stresu pojawią się problemy z laktacją, użycie laktatora będzie niezmiernie przydatne, aby ją pobudzić lub dostosować do potrzeb dziecka.
Poduszka do karmienia (tzw. „rogal”) – niezbędnik karmiącej mamy, ułatwia prawidłowo ułożyć dziecko,
Ręcznik papierowy (1 szt.) – przyda się do osuszania rany;
Herbatka zwiększająca laktację – (na „wszelki wypadek”) konieczna w przypadku problemów z laktacją;
Kochane Mamy, w większości przypadków przez pierwszy tydzień lub nawet miesiąc będziesz nadal nosić ubrania …. ciążowe. Zanim „brzuszek się wchłonie” i ciało zacznie wracać do formy tej sprzed ciąży, trochę czasu jednak upłynie, nie ma się co czarować. Dlatego kupując ubrania ciążowe uwzględnij fakt, że będziesz je nosić przez jakiś czas jako świeżo upieczona mama i muszą one posiadać funkcję ułatwiające karmienie.
Unikaj kupowania ubrań wkładanych przez głowę, utrudni Wam to karmienie maleństwa w każdej sytuacji, chyba że są to bluzki z odpowiednimi nacięciami po boku, które idealnie sprawdzają się podczas karmienia.
Wiele z nas zupełnie o tym zapomina, a nie jest zbyt wygodnie podnosić do góry całą bluzkę lub sweter np. w parku lub u znajomych, szczególnie kiedy brzuch przez jakiś czas nie wygląda imponująco.
Dlatego ubrania dla Was, Mamy, muszą być wygodne i funkcjonalne. No i jakieś jedno eleganckie ubranie na tzw. „wyjście”, abyście na przyjęciach, pomimo lekko zmienionej figury 🙂 też czuły się elegancko !!!
Powyżej przedstawione zostały rzeczy, które są niezbędne dla dziecka i mamy podczas porodu oraz tuż po nim.
Jednakże lista rzeczy, które powinny zostać zakupione jeszcze przed porodem jest o wiele dłuższa i została zamieszczona w artykule http://www.miloscdodzieci.pl/niemowle/wyprawka-dla-niemowlat-co-jeszcze-kupic-przed-porodem/ .