Złote mleko

Ważnym elementem w diecie każdego dziecka jest mleko. Podajemy go na ciepło z kakao lub dla bardziej odważnych z czosnkiem i miodem, jako naturalny lek na przeziębienie. Czasami warto również poeksperymentować z innymi, egzotycznymi smakami i zachęcić dzieci do poznawania orientalnych potraw. Pozwoli to nam nie tylko urozmaicić menu dziecka, ale również czerpać korzyści z wszelkich walorów wschodnich przypraw.

W medycynie wschodu mleko z dodatkiem odpowiednich przypraw jest traktowane jako cudowne lekarstwo.

Jednym z takich leczniczych napojów jest złote mleko, które stanowi połączenie mleka, kurkumy i miodu. Swój kolor i właściwości lecznicze zawdzięcza oczywiście kurkumie – przyprawie pochodzącej z Azji Południowo-Wschodniej.

A co poza urozmaiceniem jadłospisu? Czy złote mleko ma jakieś właściwości lecznicze?

Tak, bardzo dużo. Działa przeciwzapalnie, wzmacnia stawy, wspomaga trawienie. Sprawdza się przy przeziębieniach, podnosi odporność, usuwa śluz z organizmu. Właściwości podobne do naszego rodzimego mleka z czosnkiem i miodem. Dla tych, co nie lubią smaku czosnku, złote mleko może stanowić alternatywę przy zwalczaniu infekcji. Szczególnie polecam dzieciom.

Z uwagi na obecność kurkumy, która również działa antydepresyjnie, złote mleko warto sobie popijać, kiedy dopadną nas kłopoty z zasypianiem.

Jak przygotować złote mleko?

W pierwszej kolejności musimy zrobić pastę z kurkumy. Wykonanie jej nie zajmie więcej niż 10 minut. Do garnka wsypujemy ok. ¼ szklanki sproszkowanej kurumy (do nabycia na stoisku ze zdrową żywnością) oraz wlewamy ½ szklanki wody. Gotujemy ok. 6 minut na wolnym ogniu, mieszając drewnianą łyżką. Nie doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowaną pastę przekładamy do słoiczka i chowamy do lodówki.

Samo złote mleko przyrządzamy mieszając: 1 szklankę podgrzanego mleka z ½ łyżeczki pasty z kurkumy oraz 1 łyżeczką miodu. Na koniec szczypta mielonego pieprzu (pieprz ułatwia wchłanianie kurkumy). Osobiście przyznam, że byłam bardzo zaskoczona, kiedy zobaczyłam, w jakim tempie moje dzieci wypiły swój pierwszy kubek złotego mleka. Wręcz robiły zawody, kto będzie pierwszy!! No i poprosiły o dokładkę.

Dodaj komentarz