Siedziałam ze znajomą przy kawie. Poruszyłyśmy wiele tematów. Tym przewodnim okazały się prace ogrodowe, koszenie trawy i nadmiar chwastów. Moja znajoma, znająca się dość dobrze na roślinach i medycynie naturalnej zapytała, jakie zielsko dominuje w moim ogrodzie. Szczerze przyznam, że nie znam nazw wszystkich roślin, które rosną na dzikiej łące, która powstała w moim jeszcze niezagospodarowanym ogrodzie. Okazało się, że najwięcej można w nim znaleźć pokrzywy. Zawsze traktowałam ją jako zielsko do usunięcia. Moja znajoma bardzo ucieszyła się, że mam w ogrodzie pokrzywę i oznajmiła, że wybierze się do mnie po jej zbiory. Następnie uradowana wyłożyła mi wszelkie zalety pokrzywy. Może na początku nie do końca byłam przekonana, ale jakiś czas po tym spotkaniu będąc w sklepie ze zdrową żywnością zakupiłam paczuszkę suszonej pokrzywy. Zaparzyłam, dodałam syrop z pędów sosny (teraz dodaję syrop z mniszka lekarskiego własnej produkcji!!!). Smakuje ok. Obecnie jest to jeden z ulubionych napojów moich domowników (dzieci lubią go szczególnie na zimno).
Teraz jesteście pewnie ciekawi, ile zalet zdrowotnych posiada pokrzywa. Jest ich naprawdę dużo.
Co zawiera pokrzywa?
Moja znajoma w telegraficznym skrócie wymieniła (pewnie, aby mnie zachęcić do pozostawienia zielska w ogrodzie!) wszystkie zalety tej wspaniałej, zielonej i trochę parzącej roślinki.
Witaminy (A, K, B2, C) sole mineralne, wapń, siarka, żelazo, fosfor, potas, magnez, jod, krzem, olejki eteryczne, serotonina, chlorofil, histamina (dla niektórych może być alergenem).
Udało się. Przebrnęłam przez listę. Dla mnie jest ona wystarczająca, abym była zdecydowanie przekonana do regularnego picia herbatki z pokrzywy. Już sobie wyobrażam, jakie cuda wyczynia w moim organizmie J
Powyżej napisałam, co pokrzywa zawiera. Teraz przedstawię listę dolegliwości, w których pokrzywa jest wielce pomocna.
Jakie właściwości lecznicze posiada pokrzywa?
Pokrzywa od wieków zajmowała jedno z głównych miejsc w ziołolecznictwie. Posiada olbrzymie właściwości lecznicze. Nasze prababki wykorzystywały ją do różnego rodzaju naparów, nalewek oraz papek na skórę. W tamtych czasach, zanim na polach pojawiły się nowalijki, ówczesne gospodynie z młodych pędów pokrzywy przygotowywały wzmacniającą zupę.
W dzieciństwie, mając niefortunny kontakt z tą rośliną, skutkujący bąblami na skórze, często słyszałam: „Ale za to nie będziesz mieć reumatyzmu (!?).” W ziołolecznictwie faktycznie pokrzywa sprawdza się w leczeniu reumatyzmu. Ale nie tylko.
Posiada lecznicze zastosowanie w przypadku: anemii, reumatyzmu, dny moczanowej, łojotoku, łupieżu, wypadaniu włosów, stresu, nadwagi.
Najwięcej wartości dla zdrowia mają młode listki pokrzywy, zbierane w kwietniu i maju. Można je ususzyć i pić jako herbatkę albo zmielić w mikserze, robiąc sok, który można wykorzystać do płukania jamy ustnej w przypadku pojawienia się aft.
Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl