Kreatywne pudełko

Macierzyństwo niejednokrotnie ogłaszane było sztuką zarządzania. Kiedy w domu pojawia się dziecko, ważnym elementem jest umiejętność planowania oraz przewidywania.

Przewidujemy, czy maleństwo nie dostanie wysypki po zjedzeniu nowego pokarmu lub czy kontakt z daną grupą rówieśniczą będzie miał pozytywny wpływ na naszą latorośl.

Przewidujemy również, jaką zabawą wypełnimy czas, kiedy chore dziecko musi pozostać w domu.

Przewidujemy, że dziecko rozpoczynając naukę w szkole, będzie musiało niejednokrotnie wykonać mniej lub bardzie skomplikowane prace plastyczne.

I kiedy w głowie pojawią się pierwsze pytania typu:

„Jak zorganizować zabawę choremu dziecku?”

„ W jaki sposób pomożemy dziecku przygotować pracę plastyczną?”

„Z czego przygotujemy laurkę dla babci?”

„Jaką zabawą wypełnimy przyjęcie urodzinowe naszego dziecka?”

musimy mieć pod ręką narzędzie, które w szybki sposób przyjdzie nam z pomocą.

Na takie ewentualności przyda się tzw. „Kreatywne pudełko”. Wystarczy karton po butach lub plastikowy pojemnik, w którym będziemy trzymali niezbędne rzeczy, przydatne do prac plastycznych. Oczywiście zawartość będzie zależała od fantazji rodziców.

W naszym pudełku zawsze znajduje się : klej, nożyczki, papier kolorowy, kolorowe wstążeczki, brokat, naklejki, plastelina, rolki po papierze toaletowym, papierowe talerzyki, kilka wacików, bibuła oraz różne inne elementy dekoracyjne, które mogłyby być wykorzystane przez dziecko do prac plastycznych.

Istotną sprawą jest to, aby dziecko nie miało dostępu do tego pudła codziennie. Najlepiej umieścić je w szafie na górnych półkach, poza zasięgiem dziecięcych rączek. Dzięki temu dziecko, wyciągając poszczególne elementy z pudełka do wykonania pracy plastycznej będzie miało wrażenie, jakby wyciągało jakieś skarby. Kreatywne pudełko można ozdobić naklejkami lub owinąć papierem i pomalować farbami.

Atrakcyjność pudełka wzrośnie, kiedy będzie ono wyciągane przez rodzica jedynie na tzw. „okazje”.

Dodaj komentarz