Kolorowe cyferki – bawimy się z maluchem

Przedszkolaki uwielbiają interaktywne zabawy. Wycinanie, malowanie, rysowanie, przyklejanie, to ich ulubione aktywności. Jeżeli mogą przy tym podskakiwać, klaskać, śpiewać – będą przeszczęśliwe. Wiele teorii opartych na badaniach naukowych wskazują, iż dzieci uczą się nowych rzeczy o wiele szybciej, kiedy wykorzystują kilka zmysłów na raz. Malowanie paluszkami, uczenie się nowych słówek w obcym języku poprzez śpiewanie lub wykonywanie różnych gestów, kolorowanie i wycinanie – to wszystko rozwija kreatywne myślenie dziecka.

Naukę literek i cyferek można wprowadzić już czterolatkom. Ważne, aby dla dziecka była to cały czas interesująca zabawa.

Proponowana poniżej zabawa ma na celu oswoić dziecko z cyferkami i liczeniem.

Przygotowujemy kartkę z bloku w formacie A3. Rysujemy na niej kolorowe kontury cyferek (każda cyferka w innym kolorze). Wycinamy z katalogów, gazetek sklepowych, reklamówek przedmioty w odpowiedniej ilości (będziemy potem je przyklejać pod odpowiednią cyferką). Wycięte przedmioty rozsypujemy obok kartki i prosimy dziecko, aby policzyło te same przedmioty (np. policz wszystkie serduszka) i przykleiło pod odpowiednią cyferkę (np. jest pięć serduszek, to dziecko przykleja je pod cyferką pięć).

Kiedy wszystkie wycinaki zostaną przyklejone, prosimy dziecko o dobranie odpowiedniego koloru kredki (zgodnie z konturem cyferki) i pokolorowanie tej cyferki właściwym kolorem. Zakończone dzieło powinniśmy powiesić w widocznym miejscu, aby dziecko mogło pochwalić się swoim dziełem pozostałym domownikom lub gościom.

Dodaj komentarz