Dzieci poznają Kosmos

Uwielbiam opowiadać dzieciom o otaczającym nas świecie. Nie ważne, czy tematem opowiastki jest biologia, geografia, historia czy fizyka. Dzieciaki chłoną wiedze jak gąbka wodę. Oczywiście nie opowiadam o wzorach i szczegółach fizyki kwantowej. Nie opisuję również poszczególnych procesów chemicznych, ale po prostu – opowiadam o świecie. Zawsze jestem pełna podziwu, że te małe główki są takie dociekliwe. Nie ukrywam, że to mnie nakręca jeszcze bardziej i staram się dopasować zabawy do tematyki, która w danym dniu jest „na tapecie”.

Parę dni temu moja córeczka pochwaliła się, że w przedszkolu pani opowiadała im o kosmosie. Potem dzieci kolorowały pojazdy kosmiczne oraz ufoludki. To mi podsunęło pewien pomysł. Zaproponowałam, że zrobimy własny Układ Słoneczny. Z mojego Kreatywnego Pudełka (o nim już pisałam w tym artykule http://www.miloscdodzieci.pl/kreatywnie/kreatywne-pudelko/) wyciągnęłam ciemne kartki i plastelinę. W stosie książeczek znalazłam coś o kosmosie. Na początku chcieli, żeby im poczytać. Zdobytą wiedzę sprytnie zobrazowali bawiąc się kolorowym papierem i plasteliną.

Następnie podsumowaliśmy zdobytą wiedzę. Dzieci dowiedziały się, że Słońce jest gwiazdą, a planety krążą po orbitach wokół niego (najbliżej Słońca jest Merkury, potem Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun). Opowiedziałam o moich ulubionych „spadających gwiazdach”, czyli perseidach (roju meteorów), które są tak malutkie jak ziarenka pisaku. Wpadając ziemską atmosferę ulegają spalaniu, dając niezapomniany widok.

Zabawa była przednia. Zrobiliśmy Układ Słoneczny, galaktyki, asteroidy itp.

Mając kawałek papieru i trochę plasteliny można nie tylko fantastycznie się bawić, ale również wprowadzić element edukacyjny. Stopień zaawansowania zależy oczywiście od wieku malucha. Starsze dzieci wiedzą, że Księżyc jest kulą, a nie żółtym, uśmiechniętym rogalikiem z wykrzywionym nosem J Młodszym dzieciom można opowiedzieć, że jest coś takiego jak pełnia Księżyca (kiedy widać całą jego buzię) oraz nów (moment, kiedy Księżyc się chowa i go nie widać).

Jeżeli wg Ciebie artykuł był ciekawy i warty polecenia, polub go lub udostępnij.

Dodaj komentarz