„Nie pozostawiaj dziecka w bezczynności” – pisał jeden autor. Prawidłowy rozwój dziecka następuje poprzez ciągły ruch. Ćwiczenia fizyczne, zabawy, wygłupy, gry planszowe, łamigłówki, śpiewanie – ułatwiają powstanie w mózgu dziecka nowych połączeń neuronowych pomiędzy obiema półkulami, co ma bezpośredni wpływ na tempo przyswajania wiedzy.
A co zrobić, kiedy dziecko musi zostać w domu? Czym wypełnić jego wolny czas?
Choroba, przerwa w szkole lub przedszkolu stanowią dla rodzica nie lada wyzwanie. Pierwsze dni w domu mogą być dla dziecka atrakcyjne, jednak w kolejnych może pojawić się nuda. Co wtedy zaserwować jako rozrywkę?
Warto zadbać o to, aby wolny czas nie był czasem zmarnowanym.
DLA PRZEDSZKOLAKÓW i NAUKI WCZESNOSZKOLNEJ
1. Figury geometryczne
Na kartce rysujemy duży trójkąt, a w nim coraz mniejsze. Zadaniem dziecka jest policzyć wszystkie trójkąty. Pamiętajmy policzyć również ten największy i te pośrednie w środku. Idealna zabawa na spostrzegawczość.
Młodsze dzieci można poprosić o pokolorowanie każdego trójkąta czy kwadratu na inny kolor oraz zaznaczenie krawędzi dużych figur. Podobne ćwiczenie można wykonać z kwadratem czy trapezem. 🙂

2. Odnajdywanie słów
W narysowanej gąsienicy zostały umieszczone litery, w których ukryły się słowa (wypisane obok). Zadaniem dziecka jest je odszukać. Następnie prosimy dziecko, aby ułożyło zdanie z każdym z odnalezionych słów. Tyle zdań, ile słów. Dzieci, które potrafią już pisać, mogą te zdania zapisać na kartce.

3. Malowanie obrazków balonikiem
Wystarczy lekko napompowany balon oraz farby. Balonik maczamy w farbach i tworzymy na kartce kolorowe obrazki.

4. Znajdź kolor
W wolnym czasie ważny również jest ruch. Włączamy muzykę, dzieci biegają po pokoju. Po chwili muzykę wyłączamy. Mówimy szybko kolor, a zadaniem dziecka jest jak najszybciej znaleźć i dotknąć rzecz w danym kolorze. Jeżeli jest więcej niż jedno dziecko, można zrobić zawody, kto szybciej odnajdzie i dotknie ten przedmiot. Jeżeli jest jedno dziecko, może się ścigać z rodzicem.
5. Wiosenne drzewka
Potrzebujemy kilka rolek po papierze toaletowym, blok techniczny, bibuła, farby oraz pudełko po jajkach. Rolki malujemy na brązowo, z bloku wycinamy korony drzew i dekorujemy bibułą. Pudełko po jajkach malujemy na zielono.

6. Detektyw
Celem zabawy jest odnalezienie przez dziecko schowanego przedmiotu.
Wybrany przedmiot schowaj gdzieś w domu. Na karteczkach zapisz instrukcję i pochowaj w różnych miejscach. Dziecko musi kierować się poleceniami zapisanymi na znalezionych karteczkach. Np. do ręki dostaje kartkę z pierwszym poleceniem – „Musisz udać się do miejsca, gdzie w domu chowa się buty.”. Karteczka z kolejnym zadaniem jest w szafce na buty. Dziecko musi udać się tam po kolejną wskazówkę. Na ostatniej karteczce musi być zapisana zagadka dotycząca miejsca, gdzie schowany jest przedmiot.
Starszym dzieciom można dołączyć dodatkowe zadania matematyczne lub zagadki logiczne, które pokierują do następnego miejsca.
Możecie również wymyślić nagrodę za odnalezienie „zguby”(pieczątka, naklejka, pyszny kisiel).

To do dzieła. Udanej zabawy.
7. Kuchenne rewolucje
Czas na coś smacznego! Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni. Razem można wyczarować nie tylko śliczne, ale również smaczne cudeńka.
-> ryżowe jeżyki
Potrzebujemy: prażony ryż, 10 krówek i 2 łyżki masła. Masło roztapiamy z krówkami. Czekamy, aż wystygnie i wsypujemy ryż. Zamiast prażonego ryżu można również użyć pokruszonych wafli ryżowych – ważne, aby były bez soli. Ostatni etap – formujemy kuleczki i wstawiamy na 2 godziny do lodówki. SMACZNEGO !

8. Powstałe z koła
Każdemu dajemy czystą kartkę z narysowanym po środku kołem. Zadaniem dziecka jest dorysowanie dowolnych rzeczy, aby stworzyć postać, roślinę, pejzaż lub zwierzaka.

9. Pamiętnik
Potrzebny będzie blok techniczny, sznurek, kredki. Kartkę A4 dzielimy na mniejsze karteczki. Robimy 2 dziurki i przewlekamy sznurkiem. Na koniec dekorujemy okładkę. Na każdej stronie będziemy rysować to, co danego dnia się wydarzyło.

Mam nadzieję, że powyższe pomysły pomogą Wam i Waszym dzieciom miło i kreatywnie spędzić czas.
Agnieszka Kasztelanic-Zborowska
Jeżeli artykuł był według Ciebie ciekawy, polub lub udostępnij go.