Akwarium grzeczności

Dzieci uwielbiają wyklejanki. Lubią również rybki. Był czas, kiedy moje dzieciaki wyjątkowo „zachodziły mi za skórę” i wiedziałam, że muszę coś wymyślać, aby nasze relacje nie zamieniło się w pole walki. „Zróbmy akwarium! – zaproponowałam. Dzieciaki podchwyciły temat. W szafie zawsze mam schowane na tzw. „czarną godzinę” papier kolorowy, klej z brokatem, krepinę w kilku kolorach, naklejki, tasiemki i inne gadżety papiernicze. W tym przypadku wyciągnęłam blok techniczny, papier kolorowy i zaczęłam przygotowywać akwarium (efekt widoczny na zdjęciu!). Przykleiłam na blok niebieski papier, który miał imitować morze. Z zielonego papieru powycinałam pseudo wodorosty i „ukwiały”. Dzieło zostało naklejone na kredens w salonie.

 Dzieci zostały poinformowane, iż za każdy „grzecznie przeżyty” dzień (do ustalenia co w danej rodzinie oznacza „grzeczny”) każde z nich wybiera sobie naklejkę i przykleja w swoim akwarium (ach, nie dodałam, że każde dziecko miało własne „akwarium” !!!!). Zabawa była przednia, przez kila tygodni dzieci nie mogły się doczekać wieczorowej pory, kiedy po zjedzonej kolacji z niecierpliwością czekały na możliwość wybrania jakiejś ładnej naklejki w celu udekorowania swojego dzieła :-).

Potrzebne: kartka z bloku, naklejki z rybkami, syrenkami, kolorowy papier

Na kartkę z bloku naklejamy papier w kolorze błękitnym (imitując morze J), poniżej przyklejamy powycinane „wodorosty” – z papieru w kolorze zielonym. Dziecko informujemy, że przed snem będzie otrzymywać naklejkę w celu stworzenia własnego „akwarium”. 

Bardzo ważne, aby prze zabawą określić kryteria, co dla nas znaczy „grzeczne/ ładne zachowanie”.

Dodaj komentarz